V oblasti registračných pokladníc nastávajú od roku 2015 mnohé zmeny. Hlavnou novinkou je predovšetkým zavedenie možnosti používania virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) ako náhrady za klasickú elektronickú registračnú pokladnicu ako aj rozšírenie okruhu podnikateľov, na ktorých sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v pokladnici.
Čo je to VRP
Od začiatku apríla 2015 sprístupnila finančná správa pre podnikateľov aplikáciu, pomocou ktorej si môžu bezplatne splniť svoju zákonnú povinnosť – evidenciu tržieb v hotovosti. Ide o virtuálne prostredie zriadené Ministerstvom financií SR, ktoré je dostupné online na jeho webovej stránke. Táto virtuálna aplikácia funguje prostredníctvom elektronického zariadenia (počítač, notebook, tablet, atd.), ktoré majú prístup na internet a umožňujú prístup do prostredia virtuálnej registračnej pokladnice a tlač pokladničných dokladov.
Ako získať VRP
Pre používanie VRP je nutné požiadať o pridelenie kódu virtuálnej registračnej pokladnice. Registrovať sa je možné na ktoromkoľvek daňovom úrade, alebo elektronicky – tlačivo na podanie žiadosti je možné nájsť na stránke finančnej správy. Daňový úrad po prijatí žiadosti a kontrole údajov pridelí podnikateľovi kód virtuálnej registračnej pokladnice a zašle mu aj prihlasovacie údaje.
Ako funguje VRP
Virtuálna registračná pokladnica umožní podnikateľom vytvárať a následne tlačiť pokladničné doklady, spravovať tovary a službu a evidovať vytvorené pokladničné doklady. Podnikateľovi tak odpadne povinnosť evidovať kópie bločkov, či uzávierok. Všetky dáta bude automaticky uchovávať na serveroch Finančná správa.
Aké sú obmedzenia VRP
Virtuálna pokladňa má svoje obmedzenie a podnikateľ ju môže používať len dovtedy, kým neprekročíte mesačne limit 1000 vydaných bločkov za všetky svoje predajne.
Ak podnikateľ prekročí limit 1000 bločkov, Finančné riaditeľstvo mu nútene ukončí používanie VRP. Podnikateľ je následne od začiatku ďalšieho mesiaca povinný používať klasickú registračnú pokladnicu a opätovné používanie virtuálnej pokladne už nie je možné.
Ak má podnikateľ viac predajných miest, môže si vybrať, na ktorom predajnom mieste bude používať registračnú pokladnicu a na ktorom virtuálnu. Môže mať aj viacero virtuálnych registračných pokladní, ale na jedno predajné miesto musí byť pridelená vždy len jedna.
Príklad:
Spoločnosť poskytujúca stomatologické služby prevádzkuje 3 ambulancie v jednej budove. Spoločnosti bude na základe registrácie vytvorený iba jeden prístup do VRP. Pacienti budú platiť poplatky za ošetrenie buď centrálne na recepcii pomocou VRP alebo ERP, alebo si každá ambulancia zakúpi samostatnú ERP.
Výhody a nevýhody VRP
Hlavnou výhodou v prípade používania virtuálnej pokladnice je, že podnikateľ nemusí viesť pokladničnú knihu, taktiež je odbremenený od povinnosti, vyhotovovať dennú uzávierku a platiť servisné poplatky za pokladňu.
Ďalšou výhodou je, že pri zmene predajného miesta nie je potrebné daňovému úradu predkladať pokladničnú knihu od pokladne, ale postačuje len túto skutočnosť ohlásiť. Pri ukončení používania VRP taktiež postačuje oznámiť daňovému úradu ukončenie prevádzkovania a netreba žiadať servis o jej ukončenie.
Nevýhodu je, že chod a funkčnosť celej VRP je závislé od pripojenia na internet a takisto od dostupnosti aplikácie zo strany finančnej správy a podnikateľ si musí zabezpečiť zariadenie, na ktorom bude bežať aplikácia a tlačiareň.
V prípade, ak aj po prečítaní článku máte problém sa zorientovať v problematike registračných pokladní, neváhajte a využite možnosť bezplatnej konzultácie.